„Duch, Ciało, Maszyna.”

Zapraszamy do przeniesienia się w niespokojne czasy wojny secesyjnej. Czasy, w których prawa i obyczaje zmieniały się na oczach współczesnych, a ideologiczne spory rozstrzygano na polu bitwy. Konfederacja walczyła o niezależność, zaś kontynent amerykański coraz bardziej zaludniał się mniejszościami narodowymi z Europy, Afryki i Azji. W tych czasach „Amerykański Sen” wydawał się być na wyciągnięcie ręki, Dziki Zachód obiecywał złoto, a kolej sięgała wciąż dalej i dalej w głąb nieznanego lądu.

Dixie Land jest rzeczywistością alternatywną, luźno wzorowaną na historycznej. Mistycyzm, magia, i legendy przeplatają się w niej z mocą pary i technologii rodem z steampunku. Wszystko to zaś łączy się w szeroko rozumianej konwencji określanej jako Pulp Noir. Wyrazista stylistyka filmowa, przepełniona motywami z popularnych produkcji – oto, czego możecie się spodziewać po barwnym świecie Dixie.

12 kwietnia 1861, kiedy Fort Sumter został ostrzelany z konfederackich dział, stało się jasne, że wojna jest nieunikniona. Podział Stanów Zjednoczonych wzdłuż linii Masona-Dixona stał się faktem. Liberalną Północ i konserwatywne Południe dzieliło bardzo wiele: poziom uprzemysłowienia i urbanizacji, podejście do imigrantów z Europy, a także kwestia niewolnictwa. Wybór znanego łowcy wampirów, Abrahama Lincolna, na prezydenta przepełnił czarę goryczy.

MapaW styczniu 1862 roku w skład Skonfederowanych Stanów Zjednoczonych wchodziły: Karolina Południowa, Missisipi, Alabama, Floryda, Georgia, Luizjana, Teksas, Wirginia, Tennessee, Arkansas i Karolina Północna, jak również Missouri i Kentucky (choć w tych stanach Unia wciąż miała znaczące poparcie). Na fladze pyszniło się trzynaście gwiazd, a konfederaci mogli pochwalić się niemal nieprzerwaną seria zwycięstw.

Co ciekawe, jednym z ważnych powodów wybuchu wojny domowej była deklaracja Hrabstwa Nowego Orleanu, gdzie oprócz ogłoszenia secesji Luizjany, bogaci plantatorzy i inwestorzy ogłosili, że dzięki alchemii udało im się osiągnąć nieśmiertelność. Konsekwencją tego była jednak konieczność spożywania ludzkiej krwi, dlatego tym bardziej podkreślono tam prawo do dowolnego korzystania z niewolników, oraz żądano gwarancji, że Nowoorleańczycy nadal będą traktowani jako pełnoprawni obywatele Stanów Zjednoczonych. Konfederacja zaakceptowała taki stan rzeczy, Unia pozostała przeciwna.

Kiedy na froncie ochotnicy walczyli o prawo do samostanowienia, system społeczny zaczął się intensywnie zmieniać. Wielu mężczyzn wyjechało walczyć, przez co szybko zaczęło brakować rąk do pracy i osób, które mogłyby wziąć na siebie odpowiedzialność polityki i zarządzania. W efekcie coraz częściej zdarzało się, że kobieta sięgnęła po gwiazdę szeryfa, zaczęła zarządzać plantacją, stała się łowczynią głów, technomantką czy przedstawicielką dowolnego, tradycyjnie męskiego rzemiosła. Konserwatywne w innych kwestiach Południe, postulaty i działania sufrażystek przyjęło z otwartością, co przygotowało grunt pod dalsze zmiany.

Dość historii. Warto teraz rzucić okiem na realia innych sztuk kwitnących na ziemiach świata Dixie Land: Południe, choć słabiej uprzemysłowione niż Unia, posiada własne Cechy Technomantów. Działają one raczej sprawnie, dostarczając cenną Magię Maszyny: broń palną, kolej, automaty, maszyny latające i inne. Ta najbardziej zrozumiała dla ludzi Zachodu sztuka czerpania z technologii, nie jest jednak jedyną: indiańscy szamani kontaktują się z siłami natury, kultywując Magię Ducha, zaś domeną przybyłych z Europy Tajnych Bractw jest czarnoksięstwo i alchemia, nazywane Magią Ciała. Stany Zjednoczone zawsze były mieszanką różnych kultur, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że imigranci – Chińczycy, Żydzi, przybysze z zachodniej Afryki (patrz: Kuba) – także przywieźli tu swoje tajemnice i specyficzne dla ich kultur metody przekształcania prądów magicznych.

Świat Dixie Land nieubłaganie gna do przodu, trwa wojna domowa, każdego dnia umiera wielu dzielnych ludzi. Konfederacja wciąż walczy o upragnioną niezależność. Czy ją zdobędzie?

DixieInspiracje filmowe:
Bardzo dziki zachód (1999)
Powrót do przyszłości III (1990)
Django (2012)
Abraham Lincoln łowca wampirów (2012)
Lincoln (2012)
Gangi Nowego Jorku (2002)
Przeminęło z wiatrem (1939)
Tańczący z wilkami (1990)
Wywiad z wampirem (1994)

… oraz niemal każdy western.