Magia Feng Shui wywodzi się z pradawnej chińskiej sztuki kształtowania przestrzeni, w taki sposób, aby była pełna harmonii, a chi, czyli energia życiowa przenikająca cały świat (zwana również „kosmicznym oddechem smoka”), krążyła swobodnie. Harmonia i prawidłowy, niezaburzony przepływ chi w miejscach i pośród ludzi jest drogą do jedności materii ożywionej i nieożywionej (Ciała i Maszyny, jak rzekliby współcześni magowie), a co za tym idzie – do szczęścia, spokoju i dobrobytu.

Tym, co najbardziej zaburza równowagę, są wpływy świata duchowego, praktyki magów Ducha, oraz próby wdarcia się do rzeczywistości istot nie przynależnych temu światu – duchów i demonów. Kiedy Duch zaburza prądy chi, efekty są różnorodne – pojawiają się choroby, nieszczęścia, trudności w interesach, kłótnie, apatia, bierności, a czasem też wybuchy agresji – wszystko w zależności od rodzaju oddziaływań.

Amulety, zaklęcia i znaki mocy.

Chińczycy wierzą, że zaburzoną harmonię mogą naprawić określone zmiany w otoczeniu i materii, a szczególną rolę w tym procesie odgrywają specjalne znaki mocy. Całe nasze otoczenie i życie pełne są symboli, które określają świat i naszą istotę. Magowie Feng Shui odkrywają, jaki symbol można zastosować dla danej osoby, sytuacji i miejsca, aby udrożnić przepływ energii chi i przybliżyć się do harmonii, tym samym podnosząc komfort życia i zdrowia.

Znaki mocy są kaligrafowane na odpowiednich kartach, malowane na ubraniu, ścianach, czy nawet tatuowane na skórze. Mają one moc obrony przed Duchem. W podobny sposób działają amulety: popularne są monety szczęścia z wygrawerowanymi zaklęciami, symbol równowagi – Yin i Yang, malowane deseczki, a także plecionki z czerwonych tasiemek, ze względu na szczególną siłę czerwieni w walce z urokami. W filozofii Feng Shui istotne są wartości takie jak dążenie do jedności, harmonia, precyzja, porządek i przejrzystość myśli i działań. Ma to odzwierciedlenie w stosowanych materiałach i wykonaniu magicznych przedmiotów – preferowane są tkaniny szlachetne, farby o czystej kolorystyce, dobry jakościowo papier, dbałość o szczegóły.

Ochrona przed Duchem.

Mędrcy i magowie tradycyjnie wzywani byli do zabezpieczania domostw tak prostych ludzi, jak i władców, oraz miejsc mogących stanowić bramę między światami – cmentarzy, pól bitew, miejsc kaźni. W sytuacji pojawienia się istot takich jak golemy, wilkołaki, zombie, duchy natury i duchy zmarłych, możliwe jest zablokowanie im drogi do naszego świata. Co bieglejsi potrafią czasowo związać ducha, albo unieruchomić zombie, czy wilkołaka za pomocą znaków mocy. Potrzebny do tego jest bezpośredni kontakt istoty z przedmiotem magicznym.

Dzieci Smoka/Smoki

Amulety i znaki mocy, chi, to nie wszystkie tajemnice jakie przywieźli ze sobą emigranci z Dalekiego Wschodu. W najstarszych chińskich podaniach pojawiają się wzmianki o źródle wiedzy mistrzów tej szkoły magicznej. Są to boskie istoty, pochodzące z tego świata, które żyją wśród nas i są ucieleśnieniem sił ochronnych. Smoki, bo o nich mowa, wyglądają jak ludzie, ale są długowieczne, odporne na choroby i upływ czasu. Niektórzy mówią, że – o ile nie zostaną zabite w walce, czy od skrytego ostrza trucizny – mogą być nawet nieśmiertelne.

Tradycyjnie uważane były na Bóstwa Strażnicze, skryte w świątyniach i niedostępnych lasach. Niektórzy przedstawiciele tej rasy, są powszechnie znani, jak mityczny król – Żółty Cesarz, przodek wszystkich Chińczyków, czy też Fu Xi o wężowych kształtach. Ochronna moc smoka wiąże się z całkowitą odpornością na ataki duchów, opętania i magię Ducha. Jednocześnie posiadają zdolność do czynienia szkody istotom duchowym w bezpośrednim starciu. Istnieją opowieści o Smokach, które samą swą obecnością blokowały dostęp do świętych miejsc zastępom demonów i niespokojnych duchów.

Skąd jednak ich nazwa, skoro wyglądają jak ludzie? Otóż, ponoć w Świątyniach i miejscach świętych, przygotowanych i oznaczonych jako takie, Smok może przybrać swoja prawdziwa postać.

Komentarz: By przybrać formę smoka, gracz musi mieć zatwierdzony wcześniej strój smoka i zrobić to w miejscu uznawanym przez magów Feng Shui za święte, bądź też uświęcone odpowiednimi rytuałami.

Legendy mogą nie być tak dalekie od rzeczywistości, jak sądzą niektórzy. 15 lutego, 1840 roku, gazeta „New York Trybune” opisała historię młodej kobiety J.L. , która spotkała Smoka. Zdarzenie miało miejsce w nowojorskim Chinatown, po serii spięć w środowisku emigrantów. Kobieta twierdziła, jakoby widziała czterometrowego, czerwonego smoka, który wyszedł z chińskiej świątyni i na jej schodach, wdał się w ożywioną dyskusję z pewnym starcem. Zakończenia całego zajścia J.L. nie pamiętała, bowiem zasłabła i obudziła się dopiero kilka godzin później w pobliskim sklepie z przyprawami.